Giaur - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
w. 665-764 – matka Hassana wyczekuje powrotu syna. Jest zatroskana, szuka przyczyn spóźnienia. Teraz okazuje się, że Hassan miał przywieźć dary ślubne, prawdopodobnie więc wyruszył po nową żonę (albo: tylko o tym wiedziała matka). Tatarski posłaniec przybywa z wieścią o śmierci Hassana. Następuje dłuższy monolog narratora, przyjmującego racje muzułmanów. Zapowiada wieczny pokój dla duszy Hassana, żałuje, że bohater poległ z dala od ojczyzny, wśród obcych. Giaurowi zaś podmiot mówiący złorzeczy. Widzi w nim najgorsze, diabelskie cechy, które pozwoliły mu dokonać tak okrutnej zbrodni. Duch Giaura nigdy już nie zazna spokoju. Zło, któremu pozwolił władać w swym życiu, będzie go nękać nieustannie. Stanie się Giaur trupem, spijającym krew z najbliższych – najokropniejszym z upiorów.

w. 765-947 – opis wyglądu Giaura, powtórzenie perspektywy z drugiej części, kiedy to narrator widział Giaura pędzącego na koniu. Z wyrazu twarzy bohatera widać, że „opętał go duch złego sumienia”. Minęło sześć lat od wydarzeń związanych z karą Leili i zemstą na Hassanie. Giaur jest w klasztorze. Nie składa ślubów, możliwe, że po prostu się tu ukrył, choć niewykluczone, że szuka pokuty za grzechy. Żyje pogrążony we własnych myślach i cierpieniach. Pamięć grzechów sprawia, że bohater izoluje się, oddala od ludzi. Dawny ból niemożliwej do spełnienia miłości (do kobiety już poślubionej Turkowi), dawna rozpacz po stracie ukochanej (niepogodzenie się z karą śmierci wykonanej na Leili przez Hassana) – są wciąż żywe, wciąż palą umysł, targają sercem bohatera. Zdaje mu się, że widzi znaki, nakłaniające go do skoku ze skały. Posępna twarz należy do człowieka, który nie wróci już nigdy do harmonii, spokoju, normalnego życia, które się toczy wokół bohatera. Dla tak znękanej duszy kochanka najgorsze męki sumienia, echa dokonanej zbrodni, „zdają się rozkoszą”. To, co jest najtrudniejsze, co ni pozwala człowiekowi wyjść z rozpaczy, to samotność. Pada słynne zdanie:
„Lepiej raz przepaść w zaburzone fale,
Niźli żyć gnijąc po trochu na skale” [946-947].
w. 948-1299 – spowiedź Giaura. Rozmowa z milczącym kapłanem. Giaur mówi o spokoju, czystości życia mnicha. Kontrastuje to z obrazem grzesznika, który w młodym jeszcze wieku czuje się wypalony. Tak intensywnie przeżył lata – uczty, boje, kielich, kindżał. Nie doznał nigdy nudy. Burzliwa natura, pycha i uczuciowość pchały go zawsze w wir wydarzeń, intryg. Teraz Giaur nie czuje nic, nie kocha, nie nienawidzi, nie czuje pychy, nie ma nawet nadziei. Mówi: „chciałbym mieć pokój, ale go czuć nie chcę” [970]. Ale niczego Giaur w swym życiu ni żałuje. Żyłby tak samo, gdyby się urodził jeszcze raz. Szykuje się na śmierć; tę, na którą
„mężny ze wzgardą poziera, nędzarz jej pragnie, tchórz się jej wydziera” [997-998].
Dalej Giaur mówi o miłości. Kochał Leilę tak bardzo, że rozpacz po stracie kobiety doprowadziła go do zbrodni, zabił Hassana. Jedynym, za co bohater się obwinia, jest śmierć ukochanej. Gdyby go wzajemnie nie darzyła uczuciem, nie uciekłaby z nim, nie naraziłaby się na gniew męża i straszliwą karę.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Oskarżam czy bronię Giaura? - rozprawka
2  Romantyczny indywidualizm Giaura
3  Główne motywy GiauraKomentarze
artykuł / utwór: Giaur - streszczenie


 • jak dla mnie chinszczyzna... przeczytalam najpierw streszczenie, pozniej ksiazke i jeszcze raz streszczenie az wkoncu pojelam;p a swoja droga to mogliby pisac te ksiazki bardziej po polsku
  asiulek ()

 • Dzięki wielkie :) Nie przeczytałam książki, bo mam straszliwego lenia, ale po streszczeniu widzę, że już chyba nic więcej nie potrzeba wiedzieć, wszystko jest tutaj ;F Pozdrawiam :)
  beatka ()

 • Świetne streszczenie, gratuluje jego autorowi:)dobre ujęcie tresci calego utworu i przedstawienie w nim cech charakterystycznych dla czlowieka romantyzmu:)
  haneczka ( ())

 • zawsze korzystam z tej strony,po przeczytaniu ksiazki czytam streszczonko i uwazam ,ze naprawde bardzo dobra strona ,nawet jesi ktos nie przeczyta ksiazki wystarczy streszczenie
  Gosia ()

 • Bardzo fajne streszczenie ;) Książkę przeczytałam ale ne mogłąm skupić sie nad trescia :P dlatego bardzo dobrze jest sobie wszystko przypomniec :D Pozdrawiammm ;)++
  Gosiak (gosia_gory {at} poczta.onet.pl)

 • Streszczenie -pierwsza klasa.Z książki nie wiele rozumialem jedynie że Giaur zabił Hassana a teraz totalna rewelacja.Wszystko jasne i proste jakbym sam to napisał.Naprawde polecam jeśli nie chcesz bawic się w domysły.WARTO!!!
  Matiii (matii009 {at} op.pl)

 • Giaur to chyba najlepsza lektura jaką przeczytałam do tej pory w liceum. Nie była ona trudna do zrozumienia, ale dla utrwalenia przeczytałam sobie streszczenie które jak zwykle było świetne.
  Kaśka (kasiulka55555 {at} go2.pl)

 • Przeczytałem Giaura i mimo wszystko nie potrzebowałem opracowania do zrozumienia tekstu, tylko teraz.. do utrwalenia wiadomości. Myślę, że większość zraziła się do Giaura ze względu na długi początek z nudnym opisem przyrody, który jako jedyny z całego utworu ciężko jest zrozumieć ;]
  WhiteMellon (mejlon {at} wp.pl)

 • Wszystko jest wporządku napisane jest "PRAWDOPODOBNIE" potem autor tego streszczenia wyjasnil ze to były jednak plotki ludzi ze widzielismy jak Leila uciekla w przebraniu i oddaliła sie z Giaurem, ludzie mysla ze Hassan podaza za Giaurem zeby odbic Leile)Lecz Hassan wyruszył w calkiem innym celu.O czym wiedziala tylko jego matka po co on tam pojechał(pisze na 2 stronie) Leila przecierz juz nie zyla została utopiona na rozkaz Hassana(pisze na poczatku wiec jej nie mogl odbic) Giaur zabil Hassana za to ze utopił jego "miłość" Leile. Prosciej sie juz nie da:) Wszystko masz wytłumaczone konkretnie na 2 stronie.
  Anonim (asdas {at} interia.pl)

 • Kamil: Jednak wiadomo o co chodzi. Hassan utopił żonę, a na Giaura ruszył w zemście by go zabić. "Bardziej podoba mi się inny fragment: "Dalej Giaur mówi o miłości. Kochał Leilę tak bardzo, że rozpacz po stracie kobity doprowadziła go do zbrodni, zabił Hassana." Kobita ;) Ach ten polski język.
  Magdalena ()

 • w. 435-664 ..."Zbrojny Hassan wyrusza prawdopodobnie odbić Leilę niewiernemu..." a dalej "...Jego czyn jest zemstą za utopienie Leili..." coś tu chyba nie tak?
  Kamil ()

 • zawsze mam problem z analiza i interpretacja powiesci poetyckich i tym podobnych. to streszczenie jest na prawde dobre. rozjasnilo moj niewrazliwy na piekno literury umysl ;) /pozdro
  eM ()

 • hehe super pomoc=) najpierw przeczytalem streszczenie a zaraz zabieram sie za książke bo bez tego nic bym nie zrozumial.tej książki nieda sie zrozumiec:P
  mYnas ()

 • buehhe strzeszczenie fakt treściwe ale stanowczo zabardzo, najpierw radze wiec przeczytac ksiazke (ludzie to tylko 40 str) a pozniej wziasc sie za strzeszczenie w celu przypomnienia lub analizy wnioskow...jak kto woli :)
  Eliza ()

 • GENIALNE! przeczytałam utwór w całości... i wiedziałam tylko że Giaur umarł, kochał Leilę i zabił kogoś tam. A jak przeczytałam to streszenie, to mi się rozjaśniło wszytsko :) Chylę czoła, przed autrem opracowania.
  ich ()


Tagi: