Giaur - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Jego [Hassana] śmierć lekka – ale jej męczeństwo
Było dla myśli mych takim straszydłem,
Że w końcu ludziom i sobie obrzydłem” [1045-1047].
Nic nie może pocieszyć Giaura, ani świadomość zemsty, widok śmierci, czy pamięć o pięknie i anielskim sercu ukochanej. „Zaiste miłość jest świętym pożarem” [1104] – rozpoczyna się fragment o miłości, uczuciu tajemniczym i o wielkiej mocy, zmieniającym wewnętrznie człowieka, dającym mu namiastkę raju. Lecz gdy potem tej miłości zabraknie, człowiek traci oparcie w czymkolwiek, traci sens życia, często zmysły. Giaur mówi, z jakim obrzydzeniem patrzył wtedy na świat, jak nie mógł znaleźć miejsca, w którym byłoby ukojenie lub choćby zrozumienie. Kiedy wiedział już, że tylko zamykając się w sobie, że mając ludzi i sprawy świata w jeszcze większej pogardzie niż za hulaszczego życia, przybył do klasztoru. Wspomina teraz dzieciństwo, wczesną młodość – docenia szczerą radość i uśmiech, który od kilku lat ni gości już na jego twarzy [1191-1228]. Giaur pragnie zapłakać nad sobą. Ale nie potrafi nawet w ten sposób ulżyć mękom.

„Rozpacz silniejsza niźli chęć płakania.
Nie mów pacierzy, w skutek ich nie wierzę,
Silniejsza rozpacz niż twoje pacierze.
Zbawienia nie wart jestem – i nie żądam,
Nie raju, ale spoczynku wyglądam” [1239-1242].
Historia Giaura nie jest snem – mówi bohater, któremu zjawia się postać ukochanej Leili. Może widzi ją oczami serca, przechadzającą się przez morskie fale. Pragnie, by go zabrała z sobą w świat każdy, tylko nie ten ziemski. Ostatnie wiersze Giaura to sucha prośba o skromny pogrzeb i krzyż bez tabliczki, prośba o spokój, bezimienność, wyzbycie się tożsamości na ziemi.

w. 1300-1306 – Giaur umarł.
„Tyle zostało o Giaurze podania
I o Leili, którą on postradał,
I o Hassanie, któremu śmierć zadał”.


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Gatunek literacki, kompozycja Giaura
2  Charakterystyka Giaura
3  Byron i bajronizm



Komentarze
artykuł / utwór: Giaur - streszczenie


 • jak dla mnie chinszczyzna... przeczytalam najpierw streszczenie, pozniej ksiazke i jeszcze raz streszczenie az wkoncu pojelam;p a swoja droga to mogliby pisac te ksiazki bardziej po polsku
  asiulek ()

 • Dzięki wielkie :) Nie przeczytałam książki, bo mam straszliwego lenia, ale po streszczeniu widzę, że już chyba nic więcej nie potrzeba wiedzieć, wszystko jest tutaj ;F Pozdrawiam :)
  beatka ()

 • Świetne streszczenie, gratuluje jego autorowi:)dobre ujęcie tresci calego utworu i przedstawienie w nim cech charakterystycznych dla czlowieka romantyzmu:)
  haneczka ( ())

 • zawsze korzystam z tej strony,po przeczytaniu ksiazki czytam streszczonko i uwazam ,ze naprawde bardzo dobra strona ,nawet jesi ktos nie przeczyta ksiazki wystarczy streszczenie
  Gosia ()

 • Bardzo fajne streszczenie ;) Książkę przeczytałam ale ne mogłąm skupić sie nad trescia :P dlatego bardzo dobrze jest sobie wszystko przypomniec :D Pozdrawiammm ;)++
  Gosiak (gosia_gory {at} poczta.onet.pl)

 • Streszczenie -pierwsza klasa.Z książki nie wiele rozumialem jedynie że Giaur zabił Hassana a teraz totalna rewelacja.Wszystko jasne i proste jakbym sam to napisał.Naprawde polecam jeśli nie chcesz bawic się w domysły.WARTO!!!
  Matiii (matii009 {at} op.pl)

 • Giaur to chyba najlepsza lektura jaką przeczytałam do tej pory w liceum. Nie była ona trudna do zrozumienia, ale dla utrwalenia przeczytałam sobie streszczenie które jak zwykle było świetne.
  Kaśka (kasiulka55555 {at} go2.pl)

 • Przeczytałem Giaura i mimo wszystko nie potrzebowałem opracowania do zrozumienia tekstu, tylko teraz.. do utrwalenia wiadomości. Myślę, że większość zraziła się do Giaura ze względu na długi początek z nudnym opisem przyrody, który jako jedyny z całego utworu ciężko jest zrozumieć ;]
  WhiteMellon (mejlon {at} wp.pl)

 • Wszystko jest wporządku napisane jest "PRAWDOPODOBNIE" potem autor tego streszczenia wyjasnil ze to były jednak plotki ludzi ze widzielismy jak Leila uciekla w przebraniu i oddaliła sie z Giaurem, ludzie mysla ze Hassan podaza za Giaurem zeby odbic Leile)Lecz Hassan wyruszył w calkiem innym celu.O czym wiedziala tylko jego matka po co on tam pojechał(pisze na 2 stronie) Leila przecierz juz nie zyla została utopiona na rozkaz Hassana(pisze na poczatku wiec jej nie mogl odbic) Giaur zabil Hassana za to ze utopił jego "miłość" Leile. Prosciej sie juz nie da:) Wszystko masz wytłumaczone konkretnie na 2 stronie.
  Anonim (asdas {at} interia.pl)

 • Kamil: Jednak wiadomo o co chodzi. Hassan utopił żonę, a na Giaura ruszył w zemście by go zabić. "Bardziej podoba mi się inny fragment: "Dalej Giaur mówi o miłości. Kochał Leilę tak bardzo, że rozpacz po stracie kobity doprowadziła go do zbrodni, zabił Hassana." Kobita ;) Ach ten polski język.
  Magdalena ()

 • w. 435-664 ..."Zbrojny Hassan wyrusza prawdopodobnie odbić Leilę niewiernemu..." a dalej "...Jego czyn jest zemstą za utopienie Leili..." coś tu chyba nie tak?
  Kamil ()

 • zawsze mam problem z analiza i interpretacja powiesci poetyckich i tym podobnych. to streszczenie jest na prawde dobre. rozjasnilo moj niewrazliwy na piekno literury umysl ;) /pozdro
  eM ()

 • hehe super pomoc=) najpierw przeczytalem streszczenie a zaraz zabieram sie za książke bo bez tego nic bym nie zrozumial.tej książki nieda sie zrozumiec:P
  mYnas ()

 • buehhe strzeszczenie fakt treściwe ale stanowczo zabardzo, najpierw radze wiec przeczytac ksiazke (ludzie to tylko 40 str) a pozniej wziasc sie za strzeszczenie w celu przypomnienia lub analizy wnioskow...jak kto woli :)
  Eliza ()

 • GENIALNE! przeczytałam utwór w całości... i wiedziałam tylko że Giaur umarł, kochał Leilę i zabił kogoś tam. A jak przeczytałam to streszenie, to mi się rozjaśniło wszytsko :) Chylę czoła, przed autrem opracowania.
  ich ()






Tagi: