Główne motywy Giaura
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Motyw miłości nieszczęśliwej – miłość Giaura do nałożnicy Hassana, Leili, jest uczuciem zakazanym i ostatecznie doprowadza do klęski kochanków. Początkowo daje obojgu szczęście i poczucie spełnienia. Miłość jest największą namiętnością młodzieńca i staje się sensem jego życia. Basza, po odkryciu zdrady Leili, wydaje rozkaz zabicia niewiernej branki, co jest zgodne z muzułmańskim prawem. Śmierć ukochanej niszczy emocjonalnie Giaura, a miłość zmienia się w siłę destrukcyjną. Młodzieniec pragnie jedynie zemsty i ma poczucie ogromnej krzywdy. Ostatecznie zabija Hassana, lecz zbrodnia nie przynosi mu ukojenia. Do końca swych dni, izolując się od świata, jest nieszczęśliwy i rozpamiętuje utraconą radość życia.

Motyw przemiany wewnętrznej – tragedia, jaką przeżył Giaur po utracie ukochanej kobiety, sprawiła, że młodzieniec zmienił się zewnętrznie i wewnętrznie. Stał się człowiekiem ponurym, o bladym obliczu i złowrogim spojrzeniu. U boku Leili był szczęśliwym mężczyzną, żyjącym miłością, która stała się sensem jego życia. Po śmierci dziewczyny pragnął jedynie zemsty i kierowany nienawiścią, zabił Hassana. Mord na oprawcy Leili nie przyniósł mu ukojenia. Do końca swych dni Giaur żył w nieustannej udręce, czując wyrzuty sumienia i rozpamiętując utracone szczęście.

Motyw buntu – Giaur buntuje się przeciwko powszechnie obowiązującym normom społecznym i obyczajowym. Zakochuje się w brance baszy Hassana, Leili, a jego związek z dziewczyną jest zakazany. Po tragicznej śmierci ukochanej młodzieniec po raz kolejny sprzeciwia się muzułmańskiemu prawu i zabija baszę, pragnąc w ten sposób ukoić swój ból. Jego zbrodnia jest również formą buntu przeciw niesprawiedliwości świata i zasadom, które uniemożliwiały mu szczęście u boku Leili.

Motyw zemsty – zemsta na Hassanie jest dla Giaura swoistym zadośćuczynieniem za doznaną krzywdę i dowodem miłości do Leili. Po utracie ukochanej młodzieniec nie potrafił zaznać spokoju i pogrążył się w rozpaczy. Cierpienie popchnęło go do zamordowania baszy, lecz nie przyniosło oczekiwanego ukojenia. Zemsta spowodowała kolejne rozterki bohatera i wzbudziła w nim wyrzuty sumienia, choć Giaur nigdy nie żałował swego czynu.

Motyw śmierci – śmierć Leili kończy najszczęśliwszy etap życia Giaura i staje się przyczyną jego cierpienia. Młodzieniec nie potrafi pogodzić się z utratą ukochanej i pogrąża się w rozpaczy. W zemście na Hassanie szuka ukojenia swego bólu, lecz śmierć mężczyzny nie jest dla Giaura oczyszczająca i nie przynosi mu spokoju. Do końca swych dni pozostaje wiernym Leili i nieustannie rozpamiętuje utracone szczęście. Śmierć Giaura kończy jego udrękę.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Oskarżam czy bronię Giaura? - rozprawka
2  Miłość Giaura i Leili
3  Znaczenie bohatera bajronicznegoKomentarze
artykuł / utwór: Główne motywy Giaura    Tagi: