Miłość Giaura i Leili - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Miłość Giaura i Leili jest głównym wątkiem powieści poetyckiej Georga Byrona. Pisarz ukazał to uczucie jako namiętność i sens życia głównego bohatera, siłę uwznioślającą, która w wyniku tragicznych okoliczności przeobraża się w destrukcyjną moc, niszczącą psychikę młodzieńca i prowadzącą go do zbrodni.

Giaur, młody Wenecjanin, po przybyciu do Grecji, nie potrafił odnaleźć się w obcym sobie kulturowo i obyczajowo świecie. Jego życie zmieniło się w chwili, kiedy ujrzał Leilę, brankę i ulubienicę baszy Hassana. Piękna dziewczyna zachwyciła młodzieńca, poruszając wszystkie jego zmysły i budząc w jego sercu namiętność, która stała się sensem jego egzystencji. Leila odwzajemniła jego miłość, dała mu szczęście i poczucie spełnienia. Giaur ubóstwiał ją ponad wszystko, nie zastanawiając się nad konsekwencjami ich miłości, nie myśląc o tym, że ich sekretny związek jest zakazany i łamie muzułmańskie normy społeczne. Liczyło się dla niego wyłącznie to, że kochał i był kochany.

Szczęście kochanków nie trwało długo. Hassan odkrył zdradę i postąpił zgodnie z prawem, które pozwalało mu ukarać niewierną nałożnicę śmiercią. Pod osłoną nocy Leila została uprowadzona z pałacu przez najemników i wrzucona do morza. Wkrótce wszyscy odkryli jej zniknięcie, lecz sądzono, iż dziewczyna uciekła z Giaurem.

Wenecjanin nie zdołał zapobiec tragedii. Pogrążył się w bólu i rozpaczy, winiąc się za jej śmierć. Utracił to, co było najważniejsze w jego życiu – miłość. Nie potrafił zapomnieć o doznanej krzywdzie, nie potrafił zaznać spokoju i myślał jedynie o zemście na człowieku, który, według niego, postąpił okrutnie. Miał świadomość, że basza zrobił to, do czego miał prawo, lecz pragnienie ukojenia własnego cierpienia było silniejsze niż racjonalna ocena tragedii, która go spotkała.

Gniew i gorycz doprowadziły ostatecznie Giaura na skraj wytrzymałości psychicznej i podjęcia decyzji, od której nie było już odwrotu. Młodzieniec wynajął zbójców i napadł na orszak Hassana, który opuścił pałac, aby przywieźć do niego nową żonę. W honorowym pojedynku Giaur zabił Muzułmanina, ale śmierć baszy nie przyniosła mu ukojenia. Wywołała jedynie wyrzuty sumienia, sprawiając, że stał się wewnętrznie rozdarty i uciekł przed światem, by w samotności szukać zapomnienia. Z własnej woli wstąpił do klasztoru, choć nie zamierzał pojednać się z Bogiem, wiarę w którego odrzucił po przeżytej dramacie. Miłość, która za życia Leili dawała mu szczęście, sprawiła, że po utracie kochanki stał się innym człowiekiem, wzbudzającym powszechny lęk i niechęć.

Ucieczka przed światem za mury klasztoru nie zakończyła jego tragedii. Miłość do branki przetrwała w sercu Giaura aż do chwili jego śmierci. Nieustannie tęsknił za ukochaną i nie zapomniał o tym, co ich łączyło i nadawało sens jego życiu. W odosobnieniu rozpamiętywał utracone szczęście, rozkosz, która zmieniła się w nieutulony ból. Opłakiwał błędy przeszłości, winiąc się za śmierć Leili. Jego serce było zbyt wrażliwe i wierne, aby mógł poszukać szczęścia u boku innej kobiety. W chwili śmierci nie żałował jednak tego, jak żył i co przeżył.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Giaur - streszczenie
2  Oskarżam czy bronię Giaura? - rozprawka
3  Plan wydarzeń GiauraKomentarze: Miłość Giaura i Leili

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: