Główne motywy Giaura - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Motyw miłości nieszczęśliwej – miłość Giaura do nałożnicy Hassana, Leili, jest uczuciem zakazanym i ostatecznie doprowadza do klęski kochanków. Początkowo daje obojgu szczęście i poczucie spełnienia. Miłość jest największą namiętnością młodzieńca i staje się sensem jego życia. Basza, po odkryciu zdrady Leili, wydaje rozkaz zabicia niewiernej branki, co jest zgodne z muzułmańskim prawem. Śmierć ukochanej niszczy emocjonalnie Giaura, a miłość zmienia się w siłę destrukcyjną. Młodzieniec pragnie jedynie zemsty i ma poczucie ogromnej krzywdy. Ostatecznie zabija Hassana, lecz zbrodnia nie przynosi mu ukojenia. Do końca swych dni, izolując się od świata, jest nieszczęśliwy i rozpamiętuje utraconą radość życia.

Motyw przemiany wewnętrznej – tragedia, jaką przeżył Giaur po utracie ukochanej kobiety, sprawiła, że młodzieniec zmienił się zewnętrznie i wewnętrznie. Stał się człowiekiem ponurym, o bladym obliczu i złowrogim spojrzeniu. U boku Leili był szczęśliwym mężczyzną, żyjącym miłością, która stała się sensem jego życia. Po śmierci dziewczyny pragnął jedynie zemsty i kierowany nienawiścią, zabił Hassana. Mord na oprawcy Leili nie przyniósł mu ukojenia. Do końca swych dni Giaur żył w nieustannej udręce, czując wyrzuty sumienia i rozpamiętując utracone szczęście.

Motyw buntu – Giaur buntuje się przeciwko powszechnie obowiązującym normom społecznym i obyczajowym. Zakochuje się w brance baszy Hassana, Leili, a jego związek z dziewczyną jest zakazany. Po tragicznej śmierci ukochanej młodzieniec po raz kolejny sprzeciwia się muzułmańskiemu prawu i zabija baszę, pragnąc w ten sposób ukoić swój ból. Jego zbrodnia jest również formą buntu przeciw niesprawiedliwości świata i zasadom, które uniemożliwiały mu szczęście u boku Leili.

Motyw zemsty – zemsta na Hassanie jest dla Giaura swoistym zadośćuczynieniem za doznaną krzywdę i dowodem miłości do Leili. Po utracie ukochanej młodzieniec nie potrafił zaznać spokoju i pogrążył się w rozpaczy. Cierpienie popchnęło go do zamordowania baszy, lecz nie przyniosło oczekiwanego ukojenia. Zemsta spowodowała kolejne rozterki bohatera i wzbudziła w nim wyrzuty sumienia, choć Giaur nigdy nie żałował swego czynu.

Motyw śmierci – śmierć Leili kończy najszczęśliwszy etap życia Giaura i staje się przyczyną jego cierpienia. Młodzieniec nie potrafi pogodzić się z utratą ukochanej i pogrąża się w rozpaczy. W zemście na Hassanie szuka ukojenia swego bólu, lecz śmierć mężczyzny nie jest dla Giaura oczyszczająca i nie przynosi mu spokoju. Do końca swych dni pozostaje wiernym Leili i nieustannie rozpamiętuje utracone szczęście. Śmierć Giaura kończy jego udrękę.

Motyw cierpienia – cierpienie jest nieodłącznym elementem życia Giaura. Szczęście, jakiego zaznał u boku ukochanej Leili, zmieniło się w rozpacz i ból po jej śmierci. Bohater nie potrafił znaleźć ukojenia dla swego smutku, nie odnalazł spokoju, kiedy zamordował Hassana i zamknął się za murami klasztoru. Miłość była największą namiętnością jego życia, a potem stała się źródłem cierpienia i udręki, które towarzyszyły mu do ostatniej chwili.

Motyw samotności – główny bohater powieści poetyckiej Georga Byrona jest człowiekiem samotnym. Nie może odnaleźć się w obcym mu pod względem kulturalnym i obyczajowym kraju, do którego przybył z rodzimej Wenecji. Po tragicznej śmierci Leili i zamordowaniu Hassana Giaur szuka ukojenia w samotności, lecz żyje w nieustannej udręce, rozpamiętując to, co bezpowrotnie utracił.

Motyw szaleństwa – szaleństwem jest zakazana miłość Giaura do Leili, która staje się dla niego sensem życia i największą namiętnością. Po utracie ukochanej kobiety młodzieniec ucieka przed światem i jest postrzegany jako szaleniec – izoluje się od ludzi i nieustannie przeżywa swoją tragedię. Mnisi z klasztoru, za którego murami szukał schronienia i ucieczki przed niesprawiedliwością świata, postrzegają go jako szaleńca – Giaur według nich postacią ponurą, złowrogą, wzbudzającą powszechny lęk. Mężczyzna żyje we własnym świecie, opętany wspomnieniami, nie zaznając spokoju.

Motyw zbrodni – zbrodnia staje się dla Giaura możliwością zemsty na człowieku, które odebrał mu ukochaną kobietę i sposobem na ukojenie własnego bólu. Młodzieniec, powodowany nienawiścią i poczuciem ogromnej krzywdy, zabija Hassana, lecz nie zaznaje spokoju. Krwawy mord pogłębia wewnętrzną rozterkę bohatera i powoduje wyrzuty sumienia.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Giaur - streszczenie
2  Oskarżam czy bronię Giaura? - rozprawka
3  Gatunek literacki, kompozycja GiauraKomentarze: Główne motywy Giaura

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: