Oskarżam czy bronię Giaura? - rozprawka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Losy Giaura, głównego bohatera powieści poetyckiej lorda Georga Byrona, to historia człowieka, który po stracie ukochanej kobiety zemścił się na jej oprawcy i dopuścił się zbrodni. Postępowanie młodzieńca trudno poddać jednoznacznej ocenie – można go bowiem bronić bądź oskarżać…

Okolicznością łagodzącą jest niewątpliwie motywacja, jaką kierował się Giaur. W młodości zakochał się w pięknej brance baszy Hassana, Leili. Dziewczyna odwzajemniła jego uczucia i od tej pory miłość stała się jedyną namiętnością mężczyzny, urastając do rangi sensu jego życia.

Giaur zaznał wówczas prawdziwego szczęścia – ubóstwiał ukochaną i był przez nią bezgranicznie kochany. Niestety, jego sekretny związek był zakazany i łamał tureckie prawo oraz obyczaje. Leila należała do baszy i nie mogła z własnej woli porzucić haremu, aby podążyć za głosem swego serca. Ogromna miłość kochanków zakończyła się tragicznie. Hassan, po odkryciu zdrady nałożnicy, skazał ją na śmierć, a Giaur nie zdołał ocalić ukochanej.

Śmierć Leili stała się źródłem jego cierpienia i udręki. Utracił to, co było najważniejsze w jego życiu – miłość i pogrążył się w otchłani rozpaczy. Cierpienie i niewysłowiony ból popchnęły go do zemsty na człowieku, który zniszczył jego szczęście. Powodowany nienawiścią zabił Hassana, mając nadzieję, że to zakończy jego udrękę. Splamił swe ręce krwią w poczuciu własnej krzywdy, stając do honorowego pojedynku.

Mord na baszy w przekonaniu Giaura był dowodem jego miłości i miał ukoić jego smutek. Zbrodnia pogłębiła jedynie wewnętrzne rozterki bohatera, który zamiast satysfakcji zaczął odczuwać wyrzuty sumienia. Nie mógł znaleźć dla siebie miejsca, szukając pociechy w samotności i w końcu ukrył się za murami klasztoru, aby z dala od świata, przeciw którego niesprawiedliwości zbuntował się, rozpamiętywać utracone szczęście. Namiętność do Leili na zawsze pozostała w jego sercu – nie potrafił pokochać innej kobiety i pozostał wierny tej, za której śmierć się obwiniał. Do końca swych dni cierpiał, na nowo przeżywając radosne chwile z ukochaną i tragiczny finał ich miłości.

Zbrodnia zawsze jednak pozostaje zbrodnią, niezależnie od motywacji, jaką kierował się zabójca. Giaur miał przecież świadomość tego, jakie konsekwencje może pociągnąć za sobą jego związek z Leilą, lecz – rozkoszując się szczęściem – nie myślał o nich. Pokochał kobietę, należącą do innego mężczyzny, a ona dopuściła się zdrady, choć jako branka nie miała prawa wybrać tego, który był bliski jej sercu. Hassan ukarał Leilę śmiercią, ale miał do tego prawo, aczkolwiek było one okrutne i barbarzyńskie dla ludzi, nie będących muzułmanami. Obaj stracili kobietę, która była dla nich równie ważna.

Oceniając postępowanie Giaura nie można zapomnieć o tym, że dla baszy Leila była jego ulubienicą, pierwszą spośród jego nałożnic. Giaur, zabijając Hassana, kierował się nienawiścią i pragnieniem zemsty, a po śmierci rywala nie żałował swego czynu. Postąpił egoistycznie, myśląc wyłącznie o własnej krzywdzie. Śmierć baszy nie przywróciła życia Leili i wywołała jedynie wyrzuty sumienia. Giaur nigdy nie wyraził skruchy za zamordowanie mężczyzny, a krwawa zemsta nie przyniosła mu oczekiwanego ukojenia.

Mając na uwadze powyższą argumentację, trudno jednoznacznie bronić Giaura czy też go potępiać. Niewątpliwie spotkała go ogromna krzywda, odebrano mu to, co było najcenniejsze w jego życiu, lecz zamordowanie Hassana zawsze będzie naznaczone piętnem zbrodni, choć miało charakter pomszczenia śmierci Leili. Giaur poniósł karę za zbrodnię – do końca swych dni cierpiał katusze, rozpamiętując to, co utracił. Dlatego też zasługuje jedynie na współczucie.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Giaur - streszczenie
2  Plan wydarzeń Giaura
3  Romantyczny indywidualizm GiauraKomentarze: Oskarżam czy bronię Giaura? - rozprawka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: