Giaur - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
w. 1-167 – rodzaj poetyckiego wstępu. Wiersz rozpoczyna się opisem krajobrazu wyspy, której urok wprawia osobę mówiącą w zadumę nad miejscem człowieka w świecie przyrody. Człowiek okazuje się tyranem, barbarzyńcą niszczącym to, co piękne. Tą wspaniałą krainą jest Grecja, „ojczyzna mężów nieśmiertelnej chwały”. Następuje wezwanie do walki, przez wiersz przebija się ton tyrtejskiej pieśni.

w. 168-286 – po skalistym zboczu wyspy mknie koń z jeźdźcem. To Giaur. Pędzi ze straszliwą burzą w sercu. Wyraz twarzy ma taki, jakby albo miał być zabity, albo kogoś zamierzał zabić. Gna go niepokój, a może nawet rozpacz. Cierpienie tak działa, że bohaterowi chwila wydaje się wiecznością w bólu, a długi czas staje się mgnieniem oka w obliczu ogromnej troski, „tu idzie o życie”.

w. 287-347 – wspomnienie Hassana, od jego dzieciństwa w pałacu, przez życie dostatnie, uroczyste, radosne, aż do dziwnej pustki, wiatru hulającego po pokojach. Dzieje się tak odkąd wyprowadzono stąd kobietę na śmierć. I nikt nie odwiedza tego miejsca po tym, jak „miecz Giaura ciął w turban Hassana”.

w. 348- 434 – Turcy przybywają nad brzeg morza wyrzucić ładunek. Obserwatorowi zdawało się, że w worku coś się poruszyło. Ustęp o złudnym pięknie kobiecym, a dalej fragment na temat zbrodni:
„ Podobnie dusza zła kona w cierpieniach
Lub żyje jako skorpion w płomieniach.
Bo kiedy ludzi zwiąże pamięć zbrodni,
Światu niezdatni, a nieba niegodni,
Rozpacz nad nimi, pod nimi noc gruba,
Wkoło płomienie – a w pośrodku zguba” [w. 429-434].
w. 435-664 – Hassan miota się wśród dawnych codziennych zajęć, nie potrafi cieszyć się i bawić. Ludzie powiadają, że to po zniknięciu Leili, ukochanej żony Hassana, najdroższej z całego haremu. Podobno Leila uszła w nocy z Giaurem, przebrana za pazia wsiadła z nim na koń i kochankowie odjechali z państwa sułtana. Opis orientalnego piękna dziewczyny [467-509]. Zbrojny Hassan wyrusza prawdopodobnie odbić Leilę niewiernemu (to dodatkowo boli muzułmanina). Oddział zostaje zaatakowany przez zbójców. To ludzie Giaura. Sam Giaur ma na sobie strój albański, Hassan poznaje go jednak po pałającej w oczach chrześcijanina nienawiści i namiętności. Miecz Giaura przecina Hassana na pół. Zwycięzca nie uwalnia się jednak od rozpaczy, widząc zwłoki wroga. Jego czyn jest zemstą za utopienie Leili. Hassan ukarał tak niewierną żonę, według zwyczaju panującego w tamtejszej kulturze. Giaur rozpoczyna teraz samotną tułaczkę.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Oskarżam czy bronię Giaura? - rozprawka
2  Romantyczny indywidualizm Giaura
3  „Giaur” jako powieść poetyckaKomentarze
artykuł / utwór: Giaur - streszczenie


 • jak dla mnie chinszczyzna... przeczytalam najpierw streszczenie, pozniej ksiazke i jeszcze raz streszczenie az wkoncu pojelam;p a swoja droga to mogliby pisac te ksiazki bardziej po polsku
  asiulek ()

 • Dzięki wielkie :) Nie przeczytałam książki, bo mam straszliwego lenia, ale po streszczeniu widzę, że już chyba nic więcej nie potrzeba wiedzieć, wszystko jest tutaj ;F Pozdrawiam :)
  beatka ()

 • Świetne streszczenie, gratuluje jego autorowi:)dobre ujęcie tresci calego utworu i przedstawienie w nim cech charakterystycznych dla czlowieka romantyzmu:)
  haneczka ( ())

 • zawsze korzystam z tej strony,po przeczytaniu ksiazki czytam streszczonko i uwazam ,ze naprawde bardzo dobra strona ,nawet jesi ktos nie przeczyta ksiazki wystarczy streszczenie
  Gosia ()

 • Bardzo fajne streszczenie ;) Książkę przeczytałam ale ne mogłąm skupić sie nad trescia :P dlatego bardzo dobrze jest sobie wszystko przypomniec :D Pozdrawiammm ;)++
  Gosiak (gosia_gory {at} poczta.onet.pl)

 • Streszczenie -pierwsza klasa.Z książki nie wiele rozumialem jedynie że Giaur zabił Hassana a teraz totalna rewelacja.Wszystko jasne i proste jakbym sam to napisał.Naprawde polecam jeśli nie chcesz bawic się w domysły.WARTO!!!
  Matiii (matii009 {at} op.pl)

 • Giaur to chyba najlepsza lektura jaką przeczytałam do tej pory w liceum. Nie była ona trudna do zrozumienia, ale dla utrwalenia przeczytałam sobie streszczenie które jak zwykle było świetne.
  Kaśka (kasiulka55555 {at} go2.pl)

 • Przeczytałem Giaura i mimo wszystko nie potrzebowałem opracowania do zrozumienia tekstu, tylko teraz.. do utrwalenia wiadomości. Myślę, że większość zraziła się do Giaura ze względu na długi początek z nudnym opisem przyrody, który jako jedyny z całego utworu ciężko jest zrozumieć ;]
  WhiteMellon (mejlon {at} wp.pl)

 • Wszystko jest wporządku napisane jest "PRAWDOPODOBNIE" potem autor tego streszczenia wyjasnil ze to były jednak plotki ludzi ze widzielismy jak Leila uciekla w przebraniu i oddaliła sie z Giaurem, ludzie mysla ze Hassan podaza za Giaurem zeby odbic Leile)Lecz Hassan wyruszył w calkiem innym celu.O czym wiedziala tylko jego matka po co on tam pojechał(pisze na 2 stronie) Leila przecierz juz nie zyla została utopiona na rozkaz Hassana(pisze na poczatku wiec jej nie mogl odbic) Giaur zabil Hassana za to ze utopił jego "miłość" Leile. Prosciej sie juz nie da:) Wszystko masz wytłumaczone konkretnie na 2 stronie.
  Anonim (asdas {at} interia.pl)

 • Kamil: Jednak wiadomo o co chodzi. Hassan utopił żonę, a na Giaura ruszył w zemście by go zabić. "Bardziej podoba mi się inny fragment: "Dalej Giaur mówi o miłości. Kochał Leilę tak bardzo, że rozpacz po stracie kobity doprowadziła go do zbrodni, zabił Hassana." Kobita ;) Ach ten polski język.
  Magdalena ()

 • w. 435-664 ..."Zbrojny Hassan wyrusza prawdopodobnie odbić Leilę niewiernemu..." a dalej "...Jego czyn jest zemstą za utopienie Leili..." coś tu chyba nie tak?
  Kamil ()

 • zawsze mam problem z analiza i interpretacja powiesci poetyckich i tym podobnych. to streszczenie jest na prawde dobre. rozjasnilo moj niewrazliwy na piekno literury umysl ;) /pozdro
  eM ()

 • hehe super pomoc=) najpierw przeczytalem streszczenie a zaraz zabieram sie za książke bo bez tego nic bym nie zrozumial.tej książki nieda sie zrozumiec:P
  mYnas ()

 • buehhe strzeszczenie fakt treściwe ale stanowczo zabardzo, najpierw radze wiec przeczytac ksiazke (ludzie to tylko 40 str) a pozniej wziasc sie za strzeszczenie w celu przypomnienia lub analizy wnioskow...jak kto woli :)
  Eliza ()

 • GENIALNE! przeczytałam utwór w całości... i wiedziałam tylko że Giaur umarł, kochał Leilę i zabił kogoś tam. A jak przeczytałam to streszenie, to mi się rozjaśniło wszytsko :) Chylę czoła, przed autrem opracowania.
  ich ()


Tagi: