Giaur - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
w. 1-167 – rodzaj poetyckiego wstępu. Wiersz rozpoczyna się opisem krajobrazu wyspy, której urok wprawia osobę mówiącą w zadumę nad miejscem człowieka w świecie przyrody. Człowiek okazuje się tyranem, barbarzyńcą niszczącym to, co piękne. Tą wspaniałą krainą jest Grecja, „ojczyzna mężów nieśmiertelnej chwały”. Następuje wezwanie do walki, przez wiersz przebija się ton tyrtejskiej pieśni.

w. 168-286 – po skalistym zboczu wyspy mknie koń z jeźdźcem. To Giaur. Pędzi ze straszliwą burzą w sercu. Wyraz twarzy ma taki, jakby albo miał być zabity, albo kogoś zamierzał zabić. Gna go niepokój, a może nawet rozpacz. Cierpienie tak działa, że bohaterowi chwila wydaje się wiecznością w bólu, a długi czas staje się mgnieniem oka w obliczu ogromnej troski, „tu idzie o życie”.

w. 287-347 – wspomnienie Hassana, od jego dzieciństwa w pałacu, przez życie dostatnie, uroczyste, radosne, aż do dziwnej pustki, wiatru hulającego po pokojach. Dzieje się tak odkąd wyprowadzono stąd kobietę na śmierć. I nikt nie odwiedza tego miejsca po tym, jak „miecz Giaura ciął w turban Hassana”.

w. 348- 434 – Turcy przybywają nad brzeg morza wyrzucić ładunek. Obserwatorowi zdawało się, że w worku coś się poruszyło. Ustęp o złudnym pięknie kobiecym, a dalej fragment na temat zbrodni:
„ Podobnie dusza zła kona w cierpieniach
Lub żyje jako skorpion w płomieniach.
Bo kiedy ludzi zwiąże pamięć zbrodni,
Światu niezdatni, a nieba niegodni,
Rozpacz nad nimi, pod nimi noc gruba,
Wkoło płomienie – a w pośrodku zguba” [w. 429-434].
w. 435-664 – Hassan miota się wśród dawnych codziennych zajęć, nie potrafi cieszyć się i bawić. Ludzie powiadają, że to po zniknięciu Leili, ukochanej żony Hassana, najdroższej z całego haremu. Podobno Leila uszła w nocy z Giaurem, przebrana za pazia wsiadła z nim na koń i kochankowie odjechali z państwa sułtana. Opis orientalnego piękna dziewczyny [467-509]. Zbrojny Hassan wyrusza prawdopodobnie odbić Leilę niewiernemu (to dodatkowo boli muzułmanina). Oddział zostaje zaatakowany przez zbójców. To ludzie Giaura. Sam Giaur ma na sobie strój albański, Hassan poznaje go jednak po pałającej w oczach chrześcijanina nienawiści i namiętności. Miecz Giaura przecina Hassana na pół. Zwycięzca nie uwalnia się jednak od rozpaczy, widząc zwłoki wroga. Jego czyn jest zemstą za utopienie Leili. Hassan ukarał tak niewierną żonę, według zwyczaju panującego w tamtejszej kulturze. Giaur rozpoczyna teraz samotną tułaczkę.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Miłość Giaura i Leili
2  „Giaur” jako powieść poetycka
3  Romantyczny indywidualizm GiauraKomentarze
artykuł / utwór: Giaur - streszczenie


 • W sam raz na jutrzejszego polaka, dobrze, że czytać nie musze, zaoszczędziłem pare godzin życia... Same streszczenie napełnia grozą co do pierwowzoru :D
  Mąciko (onett {at} onet.pl)

 • Książka bardzo nie zrozumiała. Ciężko się ją czytało. Ale po dwukrotnym przeczytaniu streszczenia można dojść do ładu..chodzi o to, że główny bohater jest tajemniczy, skromny i buntowniczy czyli (bajroniczny)a na końcu Giaur umiera. I tyle. Pozdrawiam
  Monikaa (maniutek1134 {at} op.pl)

 • Dzięki, bo pomimoze ksiazke przeczytalam, no badz co badz nie cala:) to nie rozumie tego zzab ! Odwolując sie do Marcina ktory napisal ze nauczyciel realizuje rozszerzenie, chce ci powiedziec ze nie. Ja mam poszerzenie, i tez tak leca z lektorami, a zeby bylo rozszerzenie to jest jeszcze wieleinnych. Mialam zdawac rozszerzona z pol ale jak zobaczylam liste ksiazek- zwatpilam;(
  Natalia (natusia481 {at} buziaczek.pl)

 • Mat-fiz IIF z 1Lo Łukowa pozdrawia to samo mamy z tym ze my mieliśmy zamiast dziadów śluby panieńskie :D Nie dość że nie ma czasu na matmę to zupełnie nie potrzebne nikomu pierdoły musimy czytać nie mam pojęcia po co i czemu ma to służyć. Moim zdaniem niech sobie ci z rozszerzeń czytają bo to wybrali i niech się zajmują takim chłamem jaki chcieli, potem i tak będą frytkami handlować hehe
  Marcin ()

 • Dzięki bardzo.. Przeczytałam książkę ale mimo wszystko ciężko jest ją całą ogarnąć. Swoją drogą widzę, że komuś się to jednak udało i to całkiem nieźle;)
  Agnie5zka (awierzchos93 {at} wp.pl)

 • a ja choćbym chciał to nie przeczytam tej książki.. z winy nauczyciela, który realizuje rozszerzenie z polskiego na mat-fizie i mam co dwie lekcje nową lekturę.. i tak we wtorek miałem Wertera, w czwartek Dziady IV a jutro to.. pewnie koło środy Pana Tadeusza.. a na semestr pewnie zagrożenie jak połowa klasy..
  Marcin ()

 • A więc z tego co zrozumiałem Giaur jest bohaterem zbuntowanym. Jego bunt jest wobec tym normom i prawą świata muzułmańskiego. Kocha Leile, Lecz nie może z nią być gdyż jest żoną hassana. Giaur jest także postacią dynamiczną ponieważ ten bunt później z tego co zrozumiałem czytając streszczenie zmienia sie bardziej w skruche i nieustanne cierpienie (psychicze) Zgadza sie?
  Łukasz (blyskawica22 {at} vp.pl)

 • to piekne, wzruszajace, poprostu cudowne. Sama nie wiem jak określić swoje uczucia kiedy to czytałam, czułam ogromną ochote otworzenia ksiązki i przeczytania jej . musze jednak przyznac ze jest miejscami trudna do zrozumienia, pozdrawiam wszystkich miło i serdecznie
  eliza (caramiacara {at} interia.pl)

 • Rzadko kiedy spotyka się streszczenie i opracowanie, które jest tak przejrzyście i interesująco napisane. Nawet nie czytając książki bez problemu można odtworzyć przebieg wydarzeń, który się utrwalił w pamięci dzięki Autorowi :) Pozdrawiam serdecznie!
  Ewcia :) ()

Tagi: